Poștă și telecomunicații

Comuna Voinești este deservită de Compania Naţională Poșta Română, Direcţia Regională de Poștă Iași, Oficiul Judeţean de Poștă Iași – Oficiul Poștal Voinești din localitatea Voinești. Comuna Voinești este deservită de Oficiul de Telecomunicaţii Voinești – Direcţia Judeţeană de Operaţiuni Iași – Centrul Regional de Telecomunicaţii Bacău. Pe teritoriul comunei Voinești trece traseul de fibră optică, prin satul Vocotești și pe la nord de satul Voinești. Telecomunicaţiile sunt realizate prin intermediul unei centrale telefonice digitale CNE, amplasată în satul Voinești. Există acces la Internet prin intermediul serviciilor RomTelecom – ClickNet. Pe teritoriul comunei există de asemenea 2 relee de telefonie mobilă: un releu Orange la est nord-est de satul Slobozia și un releu Cosmote la sud-vest de satul Lungani.