Alegeri locale 2020

Prin procesul verbal nr. 5672/A/2020 din data de 06.08.2020 încheiat de președintele Tribunalului Iași, au fost investiţi ca membri ai Biroului Electoral de Circumscripţie VOINESTI, următorii:

1. LUNGULEAC NICULINA - președinte
2. BADEA CRISTINA - locţiitor președinte

În conformitate cu art. 26 alin.1 si 2 din Legea nr. 115/2015 pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale, modificată și completată, birourile electorale de circumscripţie comunală se constituie din 9 membri, fiind formate din președinte, un locţiitor al acestuia și 7 reprezentanţi ai partidelor politice, alianţelor politice și alianţelor electorale sau organizaţii ale cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale care participă la alegeri în circumscripţia electorală respectivă.

Se completează Biroul Electoral de Circumscripţie comunală Voinești cu următorii reprezentanţi ai partidele politice, alianţelor politice și alianţelor electorale și organizaţiilor cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale care au grup parlamentar propriu în cel puţin una din Camerele Parlamentului:
1. LUNGU STEFANIA - reprezentant Partidul Social Democrat (PSD)
2. AXENTE MARIA - reprezentant Partidul Naţional Liberal (PNL)
3. NICOLAE-VLADIMIR DUMITRAȘ - reprezentant Uniunea Salvați Romania (USR)
4. IRIMIA VASILE - reprezentant Partidul Alianţa Liberalilor și Democraţilor (ALDE)
5. SAVOAIA VASILE - reprezentant Partidul Mișcarea Populară ( PMP)
6. DOBREANU IRINA MARIANA - reprezentant Partidul Pro România
Având în vedere cele mai sus menţionate, se declară ca fiind legal constituit Biroul Electoral de Circumscripţie VOINESTI, jud. IASI, în formula completată cu reprezentanţii partidelor politice, alianţelor politice și alianţelor electorale ori ai organizaţiilor cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale care au grup parlamentar propriu în cel puţin una din Camerele Parlamentului.
Mai multe detalii puteți consulta în documentele atașate.