Mai mult

Biblioteca Comunală "Ioanid Romanescu"

"O bibliotecă publică nu este un lux, ci una din necesitățile vieții." (H. W. Beecher) Biblioteca Voinești este o instituție publică de culturalizare a maselor, înființată în anul 1955. Biblioteca Comunală oferă servicii informaționale utilizatorilor săi prin intermediul împrumutului de carte și de acces liber și gratuit la Internet prin programul "Biblionet", inițiază, organizează și participă la realizarea unor programe culturale, aniversarea unor evenimente și personalități, de promovare a creației literare științifice și cultural artistice. Colecțiile bibliotecii sunt bine organizate și dezvoltate prin achiziții și donații. Biblioteca este dotată cu 4 calculatoare conectate la Internet, cu un standard de echipamente: căști, camere web, UPS-uri, router, imprimantă, scanner, proiector cu ecran. Fondul de carte constă în 7300 de volume, la care se adaugă publicații, documente audio-video, CD-uri. Ca utilizatori înscriși are, în momentul de față, 650, activi - 611, din care 558 elevi, ponderea reprezentând-o tinerii sub 25 de ani. Serviciile oferite de bibliotecă: - acces liber la informații de interes comunitar; - oferirea de informații biografice; - biografie școlară; - împrumut la domiciliu al colecțiilor uzuale; - împrumutul publicațiilor periodice (ziare); - rezervarea la cerere a unor cărți indisponibile la momentul solicitării; - împrumut interbibliotecar; - informații privind colecțiile și serviciile bibliotecii; - acces gratuit la Internet; - cursuri de inițiere și formare în utilizarea calculatorului; - sistare la cerere a informațiilor solicitate; - xerocopierea documentelor din bibliotecă; - scanarea diferitelor documente; - colaborarea la programe de educație permanentă; - marcarea evenimentelor culturale, istorice (lansări de carte, expoziții, concursuri, videoproiecții, audiții); - audiții și vizionări (individual și în grupuri). Bibliotecar, Elena Ivașcu Vă așteptăm la bibliotecă!