Proiecte de educație și asistență socială

Numeroase fundaţii umanitare au desfășurat în comuna Voinești programe, acţiuni și au investit în diverse proiecte sociale pentru ameliorarea condiţiilor de trai a locuitorilor comunei. Astfel, în satul Schitu Stavnic, fundaţia „Stichting Hulpgoederen” din Olanda a investit într-un complex multifuncţional – Centrul Social Educativ Schitu Stavnic - care cuprinde o baie comunală, o grădiniţă, sală de calculatoare, sală de lectură pentru elevi și un cabinet stomatologic. Această fundaţie olandeză a realizat în satul Schitu Stavnic și școala pentru învăţământul primar, în anul 1994. Tot prin intermediul unei fundaţii umanitare s-a construit și grădiniţa particulară “Licurici” din satul Slobozia – persoană juridică fiind Asociaţia East Europa Iași. Prin fonduri FRDS în satul Slobozia s-a construit Centrul Social Multifuncţional Slobozia care include și o grădiniţă. Administraţia publică locală, în colaborare cu fundaţii umanitare (Fundaţia Somerset), a demarat proiecte care au ca scop principal creșterea nivelului educaţiei în comunitatea rromă, îmbunătăţirea stării generale de sănătate a populaţiei rrome din comuna Voinești, integrarea a cât mai multe persoane rrome pe piaţa muncii, dezvoltare comunitară în comuna Voinești, la standarde europene. Un alt proiect este derulat de Fundaţia Somerset, care a înfiinţat în comună un centru de formare profesională și recalificare special pentru persoanele de etnie rromă. Se urmărește în special calificarea femeilor rrome în meseria de tricoter sau confecţioner. Alte proiecte ale Fundaţiei Somerset vizează educaţia tinerilor rromi și crearea unui parteneriat cu licee din Iași pentru oferirea unui număr de locuri pentru elevii rromi. O altă fundaţie care s-a implicat în problemele comunităţii rrome din comuna Voinești este Fundaţia Iosif, cu proiectul „Parteneriat pentru Incluziunea Romilor pe Piaţa Muncii”. Proiectul se desfășoară în parteneriat cu Primăria Voinești, proiect finanţat de către Uniunea Europeană pe linia de buget PHARE/2006/018-174.04.02, Coeziune Economică și Socială, Dezvoltarea Resurselor Umane, Măsuri de Incluziune Socială. Prin acest proiect s-a urmărit pregătirea unui număr de 50 de persoane de etnie rromă (femei și bărbaţi), aflate în căutarea unui loc de muncă sau care lucrează în agricultură sezonier și care au venituri foarte mici cu scopul de a se angaja în câmpul muncii. Cursurile de calificare s-au făcut pentru 3 meserii: dulgher, zidar, crescător de animale. Beneficiarii direcţi sunt 50 adulţi capabili de munca dar indirect se va oferi posibilitatea unui număr de cel puţin 300 de copii să ducă o viaţă mai bună, să nu fie în situaţia de abandon familial sau abandon școlar din primii ani de studii.