Acte necesare angajare asistent personal pentru persoana cu handicap grav

Dosarul de angajare asistent personal va cuprinde: Acte necesare în vederea acordarii indemnizaţiilor pentru persoana cu handicap grav – gradul I cu asistent personal – în conformitate cu prevederile Legii nr.448/2006 • cererea de angajare; • copie de pe actul de identitate al persoanei care solicită angajarea; • carnetul de munca; dacă solicitantul nu a mai lucrat, va da o declarație pe propria răspundere în care să specifice aceasta situație; • copie de pe actele de studii și de pe actele de stare civilă; • talonul de control medical eliberat de medicul de familie sau de unitatea sanitară la care a efectuat examenele medicale de specialitate; • cazierul judiciar; • copie de pe certificatul de persoană cu handicap al persoanei cu handicap grav care necesită asistent personal, vizată de funcționarul însărcinat cu primirea dosarului; • raportul de anchetă socială întocmit de asistentul social din cadrul aparatului propriu al consiliului local în a cărui rază teritorială își are domiciliul sau reședința persoana care solicită angajarea sau de o altă persoană desemnată de angajator, care va cuprinde și mențiuni cu privire la conduita morală a persoanei care solicită angajarea; • acordul scris al familiei sau al susținătorilor legali, în cazul persoanelor cu handicap grav fără discernământ. Acte necesare în vederea acordării indemnizației pentru persoana cu handicap grav: • - cerere acordare indemnizație adresată primarului • - copie C.N./ B.I. /C.I. al persoanei cu handicap și/sau al reprezentantului legal al acesteia; • - copie certificat de încadrare în grad de handicap; • - copie hotărâre judecătorească, în situaţia în care persoana cu handicap a fost pusă sub interdicţie şi s-a instituit tutela; • - acordul cu optiunea indemnizație de la DGASPC Iași; • - cupon pensie în cazul pensionarilor; • - dosar cu șina.